Sağ Banner

Haber Mersin

Mersin

CHP Mersin İl Başkanlığı için 6 aday olması bekleniyor

mersin haberMersin Haber - CHP Mersin İl Başkanlığı için 6 kişinin aday olması bekleniyor. Chp Mersin İl Başkanlığı için isimleri geçenler Yılmaz Şanlı, Aydın Dirlik, Ali Erdinç, Faruk Akar, Bora Yorulmaz, Necip Yücesoy


CHP’nin Mayıs ayı içerisinde yapılması beklenen il kongresinde, mevcut il başkanı Yılmaz Şanlı’nın yanı sıra 5 adayın daha başkanlık için yarışacağı parti kulislerinde konuşuluyor. Adaylar arasında İl Genel Meclisi üyeleri Aydın Dirik ve Ali Erdinç ile eski il başkanlarından Faruk Akar’ın adı geçiyor. Aday olacağı konuşulan diğer isimler ise Bora Yorulmaz, Necip Yücesoy.

CHP’de ilçe kongreleri süreci cumartesi günü Mut ilçe kongresinin yapılmasıyla başladı. Merkez ilçelerden Toroslar ve Akdeniz ilçe kongreleri 17 Mart’ta, Mezitli kongresi 25 Mart’ta, Yenişehir kongresi 7 Nisan’da yapılacak. İl kongresinde oy kullanacak 600 delegenin belirleneceği ilçe seçimlerinin sonuçları il kongresinde kimlerin aday olarak ortaya çıkacağını da belirleyecek.

Parti kulislerinde, mevcut başkan Yılmaz Şanlı’nın yeniden aday olacağı konuşuluyor. Bunun yanı sıra 5 ismin adaylık için nabız yokladığı da edinilen bilgiler arasında.

Geçtiğimiz dönemlerde Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği yapan, İl Genel Meclisi üyesi Aydın Dirik’in de adı il başkanı adayları arasında geçiyor. Gençlik yıllarından beri partide yer alan Dirik’in, yakın çevresine bu yöndeki düşüncesini açtığı edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Dirik’in aday olacağı beklentisi partideki kimi kesimlerce ‘Bir ağabeye ihtiyaç var’ yaklaşımıyla destek bulduğu parti kulislerinde konuşuluyor.

İl Genel Meclisi üyesi Ali Erdinç, eski il başkanlarından Faruk Akar ve Bora Yorulmaz ile Necip Yücesoy’un da adaylık için nabız yokladığı da kulislerin gündeminde.

Partiye yakın kaynaklar, ilçe başkanlarının ve il delegelerinin belirleneceği ilçe kongrelerinde ortaya çıkacak sonucun adayların netleşmesini sağlayacağı görüşünde. Özellikle merkez 4 ilçe ile Tarsus ve Silifke’de yapılacak kongreleri takibe alan adayların, bu ilçelerden çıkan sonuca göre sahaya inebileceği ifade ediliyor.
İlçelerin CHP il kongresine gönderecekleri delege sayıları ise şu şekilde:
Akdeniz 88, Anamur 27, Aydıncık 5, Bozyazı 7, Çamlıyayla 5, Erdemli 29, Gülnar 8, Mezitli 70, Mut 22, Silifke 51, Tarsus 112, Toroslar 71, Yenişehir 105.

ufukturu

Mersin haber

Salı, Mart 13, 2012

HABER GALERİ

Mersinhaber.net
Mersinhaber.NET | Mersin'den ve dünya'dan haberiniz olsun!
mersinhaber.net@gmail.com Mersin haber